Analiza: trzy dekady, trzej eksperci od Dead Ball

W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat gracze przychodzili i odchodzili, ale niewielu z nich zyskało sławę dzięki swoim umiejętnościom z rzutów wolnych. Przede wszystkim posiadanie celności wymaganej do konsekwentnego uderzania w sieć z dziwnego kąta i dużej odległości jest rzadkim prezentem. Ci trzej gracze z przeszłości i teraźniejszości Premier League rozpalili świat swoimi umiejętnościami z sytuacji martwej piłki. Pierwszy nie wymaga wprowadzenia …

David Beckham (Manchester United: 1995-2003)

Technika rzutu wolnego Beckhama była niemal cotygodniową rozmową między ekspertami, w czasach, gdy trofeum Premier League należało do Manchesteru United i nikogo innego. W stale rozwijającym się świecie nauki o sporcie przeszedł więcej rodzajów analiz niż jakikolwiek inny charakterystyczny ruch we współczesnej erze futbolu.

Jego technika opierała się na prostym trzypunktowym planie: „skok”, „podnoszenie” i „mocny”, z których wszystkie miały miejsce w ciągu sekundy od niszczycielskiego efektu. Po pierwsze, Beckham zarezerwował największy skok do przodu, zapewniając, że może zmaksymalizować energię kinetyczną kopnięcia i wysłać piłkę w bardziej zwodniczą trajektorię – stąd „zakręt”.

Podniósłby także swoją kopiącą nogę tak daleko, jak to po ludzku możliwe, aby zwiększyć potencjalną odległość, jaką mógłby uderzyć piłkę. W końcu jego kolano nie kopiącej nogi naprężyłoby się, przenosząc całą moc na kopiącą nogę. Rezultatem był „idealny” rzut wolny, który do dziś jest praktykowany na śmierć przez każdego młodego niedoszłego piłkarza w kraju.

Cristiano Ronaldo (Manchester United: 2003-2009)

Manchester United nie miał długo tracić eksperta od rzutów wolnych. Kiedy tylko wysportowany David Beckham wyjechał do Realu Madryt, został zastąpiony przez młodzieńca z długimi zębami i imieniem Cristiano Ronaldo. Według tego bloga Betway agenci zawsze chętnie umieszczają swoje najgorętsze perspektywy w klubie, który oferuje regularną piłkę nożną w Lidze Mistrzów.

Ronaldo nie był wyjątkiem, a widok przystojnego Portugalczyka kilka lat później, przyjmujący swoją charakterystyczną postawę przed rzutem wolnym z Portsmouth, w wygranym 2: 0, jak donosi BBC Sport, jest teraz ikoną. Wraz z jego rewelacyjnymi kopnięciami nożyc, charakterystyczna postawa Ronaldo „otwartego ciała” jest daleka od sztuczki.